Gabriela Demeterová a Manětín

 

Manětín? Fantazie pro housle


 

Gabriela Demeterová čerpá energii i inspiraci v milované krajině severního Plzeňska

Plzeň - Housle, příroda, památky, koně: takový je svět Gabriely Demeterové. V současné době ji nejvíc zaměstnává muž jménem Antonio Vivaldi. Od jeho narození uplyne letos 330 let, a tak první dáma českých houslí sestavila z jeho skladeb koncertní program, který představí i na festivalu Smetanovské dny, který začíná v pondělí v Plzni.
Gabriela Demeterová vstoupila před lety do povědomí široké veřejnosti projektem Barokní perly, kdy krásnou hudbou pomáhala zachraňovat architektonické skvosty severního Plzeňska, kde žije. „Jsem patriotka - Češka a jsem patriotka tohoto kraje. Proto jsem tu taky začala žít. Je tu nádherná příroda i kulturní památky a historie. Navíc Plzeň byla oblíbená metropole Karla IV. a já mám tohoto panovníka nesmírně ráda,“ vyznává se.

* Takže se na koncert, který se bude konat ve středu 30. ledna, hodně těšíte?

Určitě. Jsem ráda, že se můžu v Plzni představit se svým ansámblem a s tak krásným programem. Antoniem Vivaldim nyní doslova žiju. Připravujeme i koncertní turné, které by se mělo odehrát v několika městech České republiky.

* Vaše pracovní vytížení je opravdu veliké, dokonce jste kvůli němu přestala už pořádat Barokní perly. Myslíte si, že se vám podařilo tímto festivalem změnit na severním Plzeňsku vnímání lidí a jejich postoj k památkám, k vážné hudbě a k životu jako takovému?

Já sama bych to jen tímhle festivalem nedokázala, ale můžu mít radost, že jsem přispěla k tomu, že si někteří lidé všimli, že v okolí mají hezkou kapličku nebo kostelík. A že lidé, kteří by normálně za klasickou hudbou nešli, tak díky koncertům v těchto lokalitách zjistili, že klasika není zas tak špatná a mohli by ji začít vyhledávat. Jak pozoruji život kolem sebe, vidím, že i lidé, kteří se nemají moc rádi, když ve vesnici o něco jde, dokážou se sjednotit a třeba jdou a opraví kapličku nebo Boží muka. To se mi nesmírně líbí.

* Vidíte při svých výletech na kole či na koni jak památky, které jste pomáhala zachraňovat, ožívají?

Samozřejmě. Jsem moc ráda, že se nám s nadačním fondem podařilo v posledním ročníku zafinancovat opravu trojích Božích muk na trase Manětín - Chýše. Měly polámané křížky, jeden byl dokonce zapadlý v příkopu. Teď už jsou znovu osazené a svítí do krajiny. Když jedu kolem, říkám si: mělo to smysl.

* Kdybyste měla popsat Manětínsko hudbou, dokázala byste to?

Určitě ano. Zvolila bych Sukovu Fantazii pro housle a orchestr g moll. To je nádherná romantická skladba, kde jsou i dramatické pasáže. A to podle mne přesně charakterizuje krajinu kolem Manětína: někdy je drsná, je tu krásný, temný kopec Vladař, zimy jsou tu kruté, ale léto nádherné. Nicméně je tu pořád hezky. I když je pod mrakem a chladno, pořád je tu co pozorovat.

* Vy v přírodě odpočíváte od hudby, relaxujete tu. Stává se vám, že se zvuky přírody stanou klíčem ke skladbě, která vás delší dobu trápí a pořád jí nemůžete přijít na kloub?

Právě proto jsem se do přírody odstěhovala! Čerpám tu energii i inspiraci. Když jdu s pejskem nebo s koněm po lese, stejně si pořád v hlavě přehrávám nějaký motiv. A už se mi několikrát stalo, že najednou se zablesklo: takhle by to mohlo být. Doma jsem to vyzkoušela, a bylo to ono.

* Zpívají třeba ptáci konkrétní pasáže z nějakých skladeb?

Konkrétní pasáže ne, ale zkouším se do jejich zpěvu zaposlouchat a zjišťuji, že zejména na jaře zpívají velice složité kadence, zajímavé motivy, hodně rytmicky náročné.

* Máte šanci podívat se do přírody i při zahraničních cestách?

Vůbec. Ono to sice vypadá, že si cestujeme a přitom trochu hrajem, ale ve skutečnosti známe jen letiště, hotel a sál. A vzhledem k tomu, že cestuji hodně, nemám potřebu ani jezdit někam na dovolenou. Já jsem na dovolené doma. Objíždím Manětínsko a pořád ještě mám co objevovat. Těším se, že na koni projezdím všechny ty nádherné lesní cesty.
 

(MF Dnes, leden 2008)


Kontakt

Markéta Čekanová

Božkovská 32
Plzeň
326 00
IČ 48366846


tel.: 724 317 539